تفاوت بازار یابی دیجیتال و ربایشی

اصطلاح «بازاریابی دیجیتال» بین روشهای بازاریابی Inbound و Outbound تفاوتی قائل نمی شود. هر دوی اینها هنوز زیر چتر بازاریابی دیجیتال قرار می گیرند. بناراین تفاوت آن ها در دنیای بازاریابی دیجیتال می باشد.

تفاوت بازاریابی دیجیتال و ربایشی

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال و ربایشی

 

تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی ربایشی (Inbound) چیست؟

تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی ربایشی (Inbound) در روش کار آن هاست. هر دو به صورت آنلاین رخ می دهند، و هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتال برای استفاده عموم تمرکز کرده اند. پس تفاوت در چیست؟

در تاکتیک های دیجیتال Outbound هدف این است که پیام های بازاریابی مستقیما در چشم هر تعداد از مردم نمایش داده شود. جدا از اینکه چقدر این تبلیغات مرتبط یا مورد علاقه آنها خواهد بود. مثل استفاده از بنر های تبلیغاتی که در بسیاری از وب سایت ها برای ترویج  دادن کالا و خدمات، که آمادگی انجام این تبلیغات را ندارند.

در سوی دیگر بازاریابان از تاکتیک های Inbound برای جذب کردن مشتریان هدف به وب سایت خود با فراهم کردن ابزارهایی مفید برای آنها دست می زنند. یکی از ساده ترین و پرقدرت ترین این ابزارهای بازاریابی وبلاگ است. بازاریابی وبلاگ به وب سایت شما اجازه می دهد روی واژه هایی که مشتریان شما جستجو می کنند سرمایه گذاری کنید.

در نهایت بازاریابی Inbound یک متدلوژی است که از ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای جذب، تبدیل، بستن، رضایت مشتری آنلاین سود می برد. بازاریابی دیجیتال از سوی دیگر بطور ساده مانند چتری که تمام تکنیک های بازاریابی صرف نظر از Inbound یا Outbound در زیر آن قرار می گیرند.

 

آیا بازاریابی دیجیتالی برای همه شرکت ها کار می کند؟

بازاریابی دیجیتال برای هر کسب و کاری مفید می باشد. بدون در نظر گرفتن اینکه کمپانی شما چه چیزی می فروشد. بازاریابی دیجیتال هنوز در ساخت تجربه رابط کاربری، شناسایی نیاز مخاطبان و تولید ارزش با محتوای آنلاین نقش دارد. این به آن معنا نیست که همه ی کمپانی ها می بایست بازاریابی دیجیتال را با یک شکل انجام دهند.

 

برای مدل بنگاه به بنگاه یا Business-to-Business

اگر کمپانی شما یک  B2 B است، تلاش شما در بازاریابی دیجیتال احتمالا باید تمرکز روی تولید مشتری بالقوه باشد. هدف نهایی رسیدن به کسی که فروشنده بتواند با آن درباره معامله صحبت کند است.

نقش استراتژی بازاریابی جذب و تبدیل با کیفیت ترین سرنخ ها به مشتری همیشگی از طریق وب سایت و کانال پشتیبانی دیجیتال برای افراد گروه فروش خود خواهد بود. ورای وب سایت، ممکن است شما تلاش خود را بر روی کانال های مخصوص کسب و با ترافیک محلی قرار دهید.

 

برای مدل های بنگاه به مشتری یا Business-to-Customer

اگر کمپانی شما یک  B2C  است، صرف نظر از قیمت محصولات شما احتمالا هدف بازاریابی شما جذب مردم به وب سایت شما برای تبدیل آن ها به مشتری است. این نوع کمپانی بدون نیازبه صحبت کاربران با فروشنده جذب داشته باشند.

 

برای این منظور، احتمالا شما بر روی تسریع سفر مشتری از زمان ورود به وب سایت تا پایان خرید تمرکز خواهید داشت. به جهت اهمیت بیشتر محصول یا خدمات شما در فرآیند های بازاریابی نسبت به مدل B2B، شما احتمالا به CTA یا ابزارهای قوی تری برای آسان کردن خرید نیاز خواهید داشت.

 

برای کمپانی های B 2 C کانال هایی مانند تلگرام و اینستاگرام بیشتر از کانال های مانند لینکدین که بیشتر حرفه ایی است مفید خواهد بود.